Ayetel Kürsi Merak Edilenler

Ayet-el Kürsi ne zaman inmiştir?
Medine döneminde inmiştir.

Ayet-el Kürsi nerede inmiştir?
Bakara Suresi içerisinde yer alan Ayet-el Kürsi Medine’de nazil olmuştur.

Ayet-el Kürsi şifa verir mi?
Ayet-el Kürsi okunduğunda şifa vermesi niyeti ile okunursa okuyana şifa verecektir. Bunun dışında aklını kaybedenlere ve ya delilere okunduğunda da şifa verecektir. Bir kabın içerisine Ayet-el Kürsi yazılır da su ile bu yazı silinir ve hasta olan kişi bu sudan 7 sabah içerse şifa bulacaktır.

Ayet-el Kürsi korur mu?
Ayet-el Kürsi zırh ayetleri diye de bilinir. Okuyan kişiyi gece gündüz koruyan bu ayet gece okunduğunda kişiyi ve hane halkını korur. Gün içinde okunduğunda okuyan kişiyi her türlü bela ve musibetten korur. Ayet-el Kürsi okuyan kişiyi melekler korur. Ayet-el Kürsi yazılı olarak nereye koyulursa orayı koruma altına alır. Evden çıkarken okunursa evi afetlerden ve hırsızdan korur. Namazdan sonra okuyan kişi diğer namazını kılıncaya kadar korunur. Ağzı kapalı olan bir şeyin içerisine Ayet-el Kürsi yazılı olarak konursa onu kimse açamaz ve zarar veremez.

Ayet-el Kürsi’yi 313 kere okumanın fazileti nedir?
Bereketlenmesi istenen şeylere okunduğunda bereket getirir. Bir murad için okunursa o murad kabul olur.

Abdestsiz Ayet-el Kürsi okunur mu?
Ayet-el Kürsi Kur’an-ı Kerim ele alınarak değil de dua niyetiyle okunursa herhangi bir sıkıntı olmaz.

Ayet-el Kürsi okumak karı koca arasını düzeltir mi?
Ayet-el Kürsi okurken murad edilen şey karı kocanın arasının düzelmesi içinse bu murad kabul olunur. Ayrıca Ayet-el Kürsi okumak aile içinde huzuru ve güveni temin edecek ve aile fertlerinin kalbine huzur verecektir.

Ayet-el Kürsi’nin anlamı nedir?
Allah ki, O’ndan başka ilah yoktur. O hayydır, kayyûmdur.
Kendisine ne uyku gelir ne de uyuklama.
Göklerde ve yerdekilerin hepsi O’nundur.
O’nun izni olmadan katında kim şefaat edebilir?
O, kullarının yaptıklarını ve yapacaklarını bilir. (Hiçbir şey O’na gizli kalmaz.)
O’nun bildirdiklerinin dışında insanlar,
O’nun ilminden hiçbir şeyi tam olarak bilemezler.
O’nun kürsüsü gökleri ve yeri içine alır, onları koruyup gözetmek kendisine zor gelmez.
O, yücedir, büyüktür.

Ayet-el Kürsi okumak neye iyi gelir?
Ayet-el Kürsi okumak kişinin yaşadığı her türlü sıkıntıya cevap verecek niteliktedir. Borcu için okuyana borcunu eda etme gücü verir. Fakir olana rızık edinmesi için imkân verir. Hasta okuduğunda şifa bulmasına imkân sağlar. Kalkan duası olarak da bilinen Ayet-el Kürsi okuyan kişiyi, okuyan kişinin hanesini ve okunan malı korur. Ayet-el Kürsi okuyan kişinin huzuru artar, işleri kolaylaşır bu kişiye hayır kapıları açılır, okuyanın hastalığı varsa şifa bulur, geçim sıkıntısı varsa geçer, anlayış gücü artar. Yüzü nurlanır, ahlakı güzelleşir. Ayet-el Kürsi okumak her türlü derde deva olduğu gibi insanlara da güzel huylar kazandırır, mertebelerini yükseltir, manevi açıdan gönüllerini genişletir.

Ayet-el Kürsi nasıl kolay ezberlenir?
Ayet-el Kürsi ezberinin kolay olmasını isteyenlerin bu ayeti yazarak sürekli okumaları ve namazlarından sonra tekrar etmeleri gerekir. Tekrar edilmeyen şeyler nasıl unutulursa bu ayetin de bol bol tekrar edilmesi lazımdır. Evde hanımlar için buzdolabının üzerinde ve ya yemek pişirdikleri yerde okuyabilecekleri bir yerde olması faydalı olacaktır. Bu ayeti öğrenmek isteyenler Allah’a dua ederek sabır ve yardım istemelidirler.

Ayet-el Kürsi ne zaman okunmalı?
Ayet-el Kürsi’yi okumak için belirli bir zaman yoktur. Kişi ne zaman isterse bu ayeti dua niyetiyle ve ya ibadet niyetiyle okuyabilir. Hatta yatarken dahi okunduğunda kişiyi sabaha kadar koruyacaktır. Sıkıntılı zamanlarda, herhangi bir hacet için ve ya bollukta, sevinçte okunabilir. Namazlardan sonra okunabilir.

Rüyada Ayet-el Kürsi okuduğunu görmek ne anlama gelir?
Bir kişi rüyasında Ayet-el Kürsi okuduğunu görürse manevi açıdan yolculuğa çıkacak demektir. Manevi yolculuktan kasıt ise kişinin hacca, umreye gitmesi gibi şeylerdir. Evde güzel şeyler yaşamak da bu rüyanın sonucudur. Ayet-el Kürsi okuduğunu gören kişi ev alabilir ve ya yatırım yapabilir. Uzun süredir beklenen müjdeli bir haberinde alınması şeklinde yorumlanabilir.

Ayet-el Kürsi’nin cin musallatına faydası var mıdır?
Ayet-el Kürsi okunan yere kötü cinler ve şeytanlar giremez bu nedenle cin musallatı gibi durumlarda bu ayeti okumak faydalı olacaktır.

Bereket için Ayet-el Kürsi okunur mu?
Evet. Ayet-el Kürsi neyin üzerine okunursa o şeyde berekete olacaktır. Pirinç, buğday gibi gıdalar dışında Ayet-el Kürsi’nin yazılarak tarlaya gömülmesi de mahsulü verimli yapacaktır.

Bayanlar özel günlerinde Ayet-el Kürsi okuyabilir mi?
Kur’an-ı Kerim okumak maksadıyla kadınlar özel günlerinde Ayet-el Kürsi’yi okuyamaz. Ancak dua niyetiyle, zikir ve ya herhangi bir bilgi öğrenmek niyetiyle Ayet-el Kürsi okunabilir.

Ayet-el Kürsi namazda okunur mu?
Namazda zammı sure olarak Kur’an-ı Kerim’de geçen her ayet okunabilir. Bu nedenle Ayet-el Kürsi de okunur. Çünkü Ayet-el Kürsi de normal bir suredir.